Šesté vydání 6/2011 - část druhá
ŽIVOT MÍSTNÍCH SPOLKŮ
TJ Sokol Nepolisy informuje
Ustavující schůze Tělocvičné jednoty Sokol se konala 17. dubna 1921 v hostinci br. Loudy. Schůzi zahajoval starosta obce br. Jan Novotný. Na zasedání promluvil starosta župy Chlumecké Dr. Cibulka a zhodnotil činnost nepoliských občanů v odboru Chlumecké TJ Sokol ve zdejší obci. Prvním starostou se stal br. František Černý.
V sobotu 2. července 2011, na nepoliskou pouť, jsme se sešli na fotbalovém hřišti, abychom si připomněli tuto slavnou událost. Oslavy založení Sokola začaly fotbalovým turnajem v malé kopané mezi místními organizacemi. Turnaje se zúčastnila mužstva SDH Nepolisy, SDH Luková, Myslivecké sdružení Luka Nepolisy a Sokol Nepolisy. Hrálo se systémem každý s každým na 2 x 15 minut. Zápasy měly výbornou úroveň a o napínavé zápletky a překvapivé výsledky nebyla nouze. Nakonec se vítězi stali myslivci z Nepolis.
Fotbaloví fanoušci se těšili na odpolední přátelské utkání mezi Starou gardou FC Hradec Králové a Starou gardou TJ Sokola Nepolisy.
Začátek zápasu byl vyrovnaný a diváci mohli obdivovat fotbalové umění našich hostů a bojovnost místních fotbalistů. Do vedení šli hosté Jaroslavem Dvořákem po pěkné akci hostů a nechytatelnou střelou (0:1). Domácí útočníci si vypracovali několik šancí, ale vyrovnat se jim podařilo až na konci prvního poločasu Martinem Spejchalem (1:1).
V druhém poločasu mělo mužstvo domácích územní převahu i díky větru v zádech. Po přesné střele Vlastimila Šustra šli domácí do vedení (2:1). Hostům se podařilo vyrovnat po střele, kterou brankář jen vyrazil a nadvakrát dopravil míč do branky Karel Krejčík (2:2). Obě mužstva chtěla strhnout vítězství na svoji stranu a nakonec se to podařilo domácím, když před koncem zápasu vstřelil svoji branku Michal Semenec (3:2)
Domácí mužstvo zvítězilo, ale mělo nižší věkový průměr a víc hráčů na střídání.
FAKTA:
Poločas: 1:1
Rozhodčí: Matěj Novotný, Marek Spejchal, Dušan Šustr
Sestavy:
TJ Sokol Nepolisy: Radek Matys (Ján Baláž) – Petr Spejchal, Jiří Mušek, Tomáš Marek, Josef Pulec, Pavel Masák, Michal Semenec, René Chaloupka, Martin Spejchal, Václav Zámečník, Jiří Jelínek, Pavel Jiránek, Vlastimil Šustr, Zdeněk Smeták, Robert Schmidt, František Záborský
FC Hradec Králové: Josef Ostržík – Josef Ringel, Jaroslav Dvořák, Milan Frýda, Karel Krejčík, Jan Klíma, Aleš Javůrek, Richard Polák, Martin Barbarič, Miloslav Denk, Pavel Bergman, Radek Langr, Luděk Pečenka
Trenér: Jan Rolko
Masér: Zdeněk Doležal
Odpoledne se přijel podívat na průběh oslav předseda VV OFS Ing Martin Zbořil a Martin Novotný. Kromě fotbalových zápasů probíhala v prostorách kabin výstavka z historie Sokola, kde byly k vidění poháry a fotografie. O občerstvení se staral Milan Jelínek se svým týmem, prasátko nám připravoval Pavel Motyčka a výbornou gulášovou polévku připravil Jirka Šustr, všem patří veliké poděkování. Večer se konala taneční zábava, kde nám k poslechu a do tance hrála hudební skupina Vinný střik z Nového Bydžova. Bohužel nám nepřálo počasí a mnoho lidí se oslav nezúčastnilo. Přesto se lidi, kteří přišli, výborně bavili.
Rozlosování HRADECKÝ VOTROK Okresní přebor PODZIM 2011
1. kolo Lovčice A - Nepolisy A 13.08. 17:00 SO
2. kolo Nepolisy A - Nový Hradec B 20.08. 17:00 SO
3. kolo Kobylice A - Nepolisy A 27.08. 17:00 SO
4. kolo Třebeš A - Nepolisy A 04.09. 17:00 NE
5. kolo Nepolisy A - Červeněves 10.09. 17:00 SO
6. kolo KunčiceB - Nepolisy A 18.09. 16:30 NE
7. kolo Nepolisy A - Stěženy A 24.09. 16:30 SO
8. kolo Kosičky - Nepolisy A 01.10. 16:00 SO
9. kolo Nepolisy A - Myštěves A 08.10. 16:00 SO
10. kolo Prasek A - Nepolisy A 15.10. 15:30 SO
11. kolo Nepolisy A - Smiřice 22.10. 15:30 SO
12. kolo Dohalice A - Nepolisy A 30.10. 14:30 NE
13. kolo Nepolisy A - Chumec B 05.11. 14:00 SO
14. kolo Nepolisy A - Lovčice A 12.11. 14:00 SO
Rozlosování TIPSPORT 4.třída PODZIM 2011
1. kolo Libčany B - Nepolisy B 13.08. 17:00 SO
2. kolo Nepolisy B - Starý Bydžov 21.08. 17:00 NE
3. kolo Syrovátka - Nepolisy B 27.08. 17:00 SO
4. kolo Roudnice B - Nepolisy B 04.09. 17:00 NE
5. kolo Nepolisy B - Boharyně 11.09. 17:00 NE
6. kolo Dobřenice - Nepolisy B 18.09. 16:30 NE
7. kolo volno
8. kolo Lovčice B - Nepolisy B 02.10. 16:00 NE
9. kolo Nepolisy B - Myštěves B 09.10. 16:00 NE
10. kolo Prasek B - Nepolisy B 16.10. 15:30 NE
11. kolo Nepolisy B - Lužec 23.10. 15:30 NE
12. kolo Převýšov B - Nepolisy B 30.10. 14:00 NE
13. kolo Nepolisy B - Probluz B 06.11. 14:00 NE
14. kolo Nepolisy B - Libčiny B 13.11. 14:00 NE
Rozlosování HRADECKÝ DENÍK Okresní přebor starší žáci PODZIM 2011
1. kolo Předměřice - Nepolisy 28.08. 13:30 NE
2. kolo volno
3. kolo Nepolisy - Červeněves 10.09. 15:00 SO
4. kolo Stěžery - Nepolisy 18.09. 10:00 NE
5. kolo Nepolisy - Třebeš B 24.09. 14:30 SO
6. kolo Lhota p.L. - Nepolisy 01.10. 14:00 SO
7. kolo Nepolisy - Smiřice 08.10. 14:00 SO
8. kolo Hlušice - Nepolisy 15.10. 13:00 SO
9. kolo Nepolisy - Nový Hradec 22.10. 13:30 SO
Ján Baláž
Nepoliské ženy informují
Hned v úvodu se musím přiznat, že mi poslední měsíc docela vrtalo hlavou, o čem by měl tento článek být – doba plesů a čarodějnických rejů je pryč, doba hubertských zábav je daleko… Většina z nás si v letním období užívá alespoň pár dní zaslouženého nicnedělání, nejlépe někde u vody, a ač tomu počasí moc nenasvědčuje, letní dovolené jsou zkrátka v plném proudu. Já už mám dovolenou se svou rodinou za sebou, takže by se dalo říci, že mám energie z odpočinku na rozdávání a jsem opět v plném pracovním (tím myslím jak doma, tak v zaměstnání) nasazení.
Součástí mých „povinností“ je i informovat nepoliskou veřejnost o dění ve svazu žen. Na poslední tj. srpnové schůzi, která se jako obvykle konala v pohostinství Na Nové, se řešily především organizační záležitosti kolem rozloučení s prázdninami. Letos nejsme jeho hlavními organizátory, přesto bychom dětem odpolední program rádi zpestřili i oblíbeným pohádkovým lesem. Využiji tedy této příležitosti a ráda bych pozvala všechny děti i rodiče na
ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI,
které se letos koná v sobotu 27. srpna 2011 od 14.00 hodin
na novém víceúčelovém hřišti v Zadražanech.
Zábava a občerstvení zajištěno!
Touto informací by mohl článek skončit, já bych ale ráda využila této možnosti a zmínila se pár řádky o letošním letním táboře, který se konal ve Vysoké Srbské, v oblasti Pstruží potok. Doposud jsem o této akci věděla jen útržkovité informace z doslechu. Tento rok však má starší dcera dorostla do věku, kdy se mohla táboru zúčastnit. Zpočátku nechtěla o pobytu daleko od maminky ani slyšet, ale postupem času se od starších kamarádů ze školy dozvídala různé zajímavosti, které ji zaujaly natolik, že i mě samotnou překvapila rozhodnutím do tábora vyrazit a užít si to. Potřebné papíry jsme vyplnily, přihlášku zaplatily a čekaly na onen 30. červenec. Do poslední chvíle jsem nevěřila tomu, že nastoupí do autobusu a vyrazí vstříc novým dobrodružstvím. A tím se dostávám k podstatě věci – z tábora se vrátila s takovým nadšením a plná dojmů a zážitků, že jsem se rozhodla touto formou poděkovat všem, kteří se zhostili organizace a příprav celého tábora se vším, co k tomu patří. Je to jen a jen jejich zásluha, že se chce dcera na tábor příští rok vrátit a zažít spoustu dalších nových věcí. Její vyprávění po příjezdu z tábora nemělo konce a nenašlo se nic, co by jí náladu během pobytu pokazilo. Spokojená byla s ubytováním, jídlem, programem, kamarády, výlety, rozcvičkou, hlídkou atd. atd. Co ji ale nejvíce potěšilo – a potažmo mě, jako rodiče – byla parta lidí, která se o děti celý týden starala. Program, který si pro děti připravili a zodpovědnost, kterou na sebe při starání se o 55 dětí vzali – to vše je pro mě obdivuhodné. A myslím, že to ocení i malí táborníci, a to především tím, že se příští rok opět na nějakou dobrodružnou výpravu vydají. Poděkování za to, jak se svého „úkolu“ zhostili, patří Marcelce (tu uvádím na první místo, protože byla vedoucí v družstvu mé dcery a tudíž při vyprávění nejčastěji jmenována), Vláďovi, Adamovi, Martině, Pavlovi, Renatě, Petře, Michalovi a Vítkovi! Jediné, co lze takto prožitému týdnu vytknout je to, že po zbytek prázdnin už nemůžu té spoustě zábavy, kterou dcera prožila na táboře, ničím konkurovat. A to, myslím, mluví za vše. Ještě jednou díky a všem čtenářům přeji hezký zbytek léta a nám ženám - matkám pevné nervy do nového školního roku.
Petra Pražáková
SDH Zadražany
Dne 25. června 2011 se konaly oslavy 125. výročí od založení Dobrovolného hasičského sboru v Zadražanech. Na tento den jsme se všichni pilně připravovali a to několik měsíců předem. Byla to po delší době jedna z důležitých akcí, které pořádal náš spolek. Obavy ze zdárného průběhu byly veliké, ale nakonec se vše podařilo včas připravit.
Hezký zážitek ze soutěže nám připravila družstva dětí, nejroztomilejší byly ty nejmenší z Nepolis. Zadražské děti nám udělaly radost prvním místem ve své kategorii, svou premiéru zde měly místní ženy, které se umístnily na krásném druhém místě. Po soutěžích přišla řada na starou hasičskou gardu ze Zadražan a jejich boj s ohněm za pomoci koňské stříkačky. Dále následovaly ukázky práce hasičů z Chlumce nad Cidlinou a Nového Bydžova.
V podvečer vystoupily se svým tanečním programem děti a mažoretky z Nepolis. Pak jsme netrpělivě čekali, až se objeví Lukovanky a jejich „šou“. Po jejich vystoupení následovala večerní zábava se skupinou Tempo, která se protáhla až do pozdních ranních hodin.
Chtěli bychom tímto poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě, ženám za výborné cukroví, Obecnímu úřadu za podporu a Vám ostatním za hojnou účast.
SDH Zadražany
SDH Nepolisy
Vážení příznivci hasičského sportu,
opět se hlásíme s novinkami o našich červnových a červencových aktivitách, neboť ani v těchto letních a prázdninových měsících jsme nezaháleli.
11. a 12. června se uskutečnilo krajské kolo hry Plamen v Hradci Králové, do kterého jsme postoupili z kola okresního, což byl pro naše družstvo veliký úspěch. Připravovali jsme se pečlivě, trénovali téměř každý den, protože jsme věděli, že konkurence bude veliká. Soutěže byly rozvrženy do dvou dnů, přenocovali jsme v místě závodů ve stanech. Naše družstvo ve složení: J. Smotlacha, P. Vejvoda, L. Řeháčková, M. Novotný, A. Novotná, A. Ernstová, D. Finěk, A. Vondrová, Š. Žďárský a F. Řehák se umístilo na 9. místě. Pro všechny děti i vedoucí byla tato soutěž novou a cennou zkušeností. Děti okusily poprvé závod vyšší úrovně a reprezentovaly Nepolisy úspěšně.
V sobotu 25. června jsme se zúčastnili oslav 125. výročí založení SDH Zadražany. Po zahájení a průvodu obcí proběhly soutěže v disciplíně požární útok. Tentokrát soutěžila všechna naše družstva (muži, ženy a MH). V tento den mělo svou soutěžní premiéru družstvo tzv. přípravky - družstva dětí do 6 let. Zde nás čeká ještě dlouhá cesta. Jejich snaha a nadšení jsou ovšem úžasné. Ve velmi krátkém čase jsme nacvičili 2 typy soutěže a proto je radost s nimi pracovat.
Ve čtvrtek 30. 6. se uskutečnila slavnostní poslední schůzka hasičského kroužku v tomto školním roce. Sešla se tu všechna družstva mladých hasičů – starší, mladší i přípravka, přišlo celkem 35 dětí. Maminky napekly zákusky, nazdobily chlebíčky a jednohubky, muži grilovali pro všechny výborné steaky. Pro děti jsme připravili hry. Zhodnotili jsme celý uplynulý rok, byl velmi pestrý a úspěšný, oslavu si všichni zasloužili. Nejmladší děti obdržely „Soptíkovo vysvědčení“ a starší děti Pamětní listy. S některými jsme kvůli přestupu do věkové kategorie dorostenců rozloučili.
Ani o prázdninách jsme nezaháleli. První červencový víkend se uskutečnilo v Ostravě Mistrovství republiky hry Plamen. Naši dva členové družstva MH – Jan Zhříval a Pavel Říha se této prestižní soutěže aktivně zúčastnili s družstvem Měníka. My rodiče a další příznivci hasičského sportu jsme si tuto událost nemohli nechat ujít. Akce byla přenášena televizí Hasiči150.tv. Několik rodin vyrazilo do Ostravy naše hasiče podpořit. Bylo to napínavé, počasí nepřálo, ale družstvo Měníka podává mnoho let výborné výsledky a opět nezklamalo. Obhájilo loňský titul Mistr republiky, umístilo se opět na 1. místě. Patří jim naše gratulace.
Druhou červencovou sobotu jsme se vydali do Vysočan, zdejší SDH slavilo 120 let od svého založení. Ve velmi horkém počasí proběhla soutěž v požárním útoku, naše družstva se zúčastnila ve všech kategoriích (muži, ženy a MH). Tentokrát byly úspěšné ženy, obsadily 2. místo.
Poslední akcí sezony bude ve dnech 26. - 28. 8. 2011 účast SDH včetně naší techniky na největším setkání požárních automobilů, jejich řidičů, strojníků a hasičů v České republice PyroCar na letišti v Přibyslavi.
Na závěr bychom Vám chtěli popřát příjemný zbytek léta a všem hasičům mnoho úspěchů do nového soutěžního ročníku 2011 – 2012, na který už dnes plánujeme mnoho akcí.
Renáta Říhová a Marcela Vondrušková
vedoucí kroužku MH
ČLÁNKY SPOLUOBČANŮ a ČLENŮ REDAKCE
Jak se baví Lukováci
Nuda v Lukové nebývá. O tom jsme se přesvědčili na vlastní oči v sobotu 6. 8. 2011. Na pečlivě upravené návsi vyrostl obrovský stan a již ten dával tušit, že dnes se tu bude něco dít. Jen pár nezasvěcených nemělo zdání, oč půjde, jinak na tajném plánu pracovala skoro celá vesnice. Odstřižen od veškerých informací byl také oslavenec, pro kterého měla být tato akce do posledního okamžiku v přísném utajení. Pan Pavel Motyčka měl významné jubileum a domníval se, že své kulatiny oslaví posezením s rodinou a nejbližšími přáteli. Jeho žena ho nechala při tom, ale již delší dobu spřádala plány, jak tento den udělat něčím výjimečným. Protože v Lukové mají smysl pro humor a nejsou líní, rychle našla pro svůj záměr spojence. A tak nastal čas organizování, shánění, nacvičování.
Další překvapení si nachystaly již známé Lukovanky. Ve slušivých kostýmech, které si také samy různě vytvářejí, zatančily v muzikálovém duchu. Jejich Kočky byly dokonalé. Své vystoupení zakončily jak jinak než kankánem. Tanec měl zápletku ušitou jak na míru pro oslavence a krásné Lukovanky v kankánových šatech vypadaly úžasně. Kankán předvedly bravurně a chlapi nevěděli, kam dřív koukat. Ale proč ne, dávno bylo po desáté. Po chvíli se z kankánových tanečnic staly družstevnice v zástěrách a holínkách, s hráběmi a vidlemi v ruce. Prostě holky krev a mlíko, kterých traktor je přítel. Předvedly milou nostalgickou vzpomínku na dobu, kdy ještě existovalo JZD s inkognito inseminátorem a agronomem. Zajisté poznáváte, že inspirací jim byl film Trhák.
Hudba hrála do pozdních nočních hodin, pod nebem plných hvězd se tančilo, pivko teklo proudem, z grilu se linula vůně pečínky, ke kávě se podávaly výborné domácí zákusky. Kromě malých dětí nikdo nešel spát, lidi se bavili a bylo jim dobře. Atmosféra byla uvolněná, letní, prostě nádherná. A bylo cítit, že slova jako soudržnost, přátelství, vstřícnost a ochota ještě něco znamenají – aspoň tady v Lukové, v té malé vesničce u Nového Bydžova. Lidé se tu dobře znají a nežijí jen vedle sebe, ale spolu, i když každý z nich má kromě radostí i své starosti a trápení. A takových lidí si je potřeba vážit a poděkovat jim. Myslím, že nejen oslavenec byl dojat.
Eva Haltufová
švagrová Motyčkových
Příměstský tábor
V letošním roce jsem poprvé objevila, že existují příměstské tábory při DDM a na jeden z nich jsem se rozhodla přihlásit svého sedmiletého syna. Nebyla to ani tak nutnost, protože jsem doma s naším mladším, ale chtěl jsem, aby měl dostatečné vyžití mezi přiměřeně starými dětmi. DDM pořádá několik příměstských táborů s různým zaměřením a já jsem si vybrala ten, který pořádal Jaroslav Hnát. Volba byla zcela jasná vzhledem k tomu, že Kryštof chodí na judo. Zdálo se mi výhodné, že bude znát vedoucího i některé děti. Tábor probíhal první dva týdny v červenci vždy od osmi do tří hodin a děti měly zajištěné obědy ve školní jídelně v ZŠ Karla IV. Každý den se zúčastňovalo asi deset až patnáct malých táborníků. Tematicky byl zaměřen na výlety a různé sportovní hry. Děti se podívaly na Hrádek u Nechanic, navštívily městské muzeum v Novém Bydžově, vlakem si dojely prohlédnout památky do Jičína a do Chlumce nad Cidlinou do Lorety, kde se všem moc líbilo. Každý den zbyl čas i na vybiku nebo fotbal. Jeden horký den se byly vykoupat na bydžovském koupališti a také se zajely podívat na koně v Zadražanech, u pana Vosáhla si mohly prohlédnout stáj a na koni se svézt. Ovšem naprosto nejlepší bylo stanování na zahradě u DDM. Děti spaly ve stanech dvě noci. Jeden večer se opékaly párky a druhý večer nebo spíše noc byla stezka odvahy. To jistě každý příměstský tábor nemá. Kryštofovi se ty dva týdny moc líbily a klidně by, podle jeho slov, chodil celé dva měsíce. Já musím ocenit nadšení Jaroslava Hnáta, především ochotu udělat pro děti něco navíc, jako je již zmiňované stanování.
Erika Jelínková
Z činnosti nepoliských mažoretek „SUPERBABY“
Bylo pro nás velkou ctí, když jsme dostaly nabídku reprezentovat naší obec Nepolisy svým vystoupením na festivalu „Vírský vánek“, který se každoročně koná v obci Vír. Nabídku jsme obdržely od tamějšího pana starosty Ladislava Stalmacha. Pozvání obdržela každá obec, která vyhrála krajské kolo soutěže „Obec roku“. Zástupci z každé vesnice přijeli vystoupit s různými představeními, od tance, zpěvu až po divadelní představení.
Obec Nepolisy v pátek přijely reprezentovat kankánové tanečnice „Lukovanky“. Za své velmi pěkné vystoupení sklidily velké ovace, především od mužské části publika.
V sobotu jsme jely vystoupit do obce Vír my. O této události jsme věděly již delší dobu, tudíž jsme měly dostatek času natrénovat a vypilovat pěkné vystoupení. Rozhodly jsme se, že vystoupíme se čtyřmi skladbami, s každou jinou, aby publikum vidělo co nejvíce z naší činnosti.
Cesta do obce Vír trvala přes tři hodiny, jelikož se nachází v kraji Vysočina. Během cesty na nás dolehla nervozita a strach, jak vystoupení dopadne. Při příjezdu nás srdečně přivítal starosta obce Vír pan Stalmach. Na místě proběhly poslední přípravy a mohly jsme vystoupit. Po zaznění prvních tónů naší oblíbené skladby z nás všechna nervozita opadla, jelikož diváci byli úžasní a neustále nás povzbuzovali potleskem. Největší ovace přišly při naší nové havajské skladbě „Manariva“ a při vystoupení nás jako „školaček“ na písničku „Holky z naší školky“. Po této poslední skladbě nás diváci vytleskali zpátky na parket, což bylo důkazem toho, že se divákům naše vystoupení líbilo.
Po vystoupení jsme dostaly výborné občerstvení. Domů jsme odjížděly s pěkným pocitem a všechny jsme se shodly, že tohle vystoupení bylo jedno z nejpovedenějších. V obci Vír se nám výborně tančilo díky skvělému publiku. Nadšený byl i starosta obce Vír, který nás opět pozval příští rok na festival Vírský vánek
Doufáme, že naše činnost bude i nadále takto hezky rozvíjet. Budeme se snažit nacvičovat další nové sestavy, které se budou lidem líbit.
Závěrem bychom chtěly sdělit, kdyby nějakou slečnu nebo paní naše činnost zaujala a měla ráda tanec, může se k nám připojit. Koncem srpna začneme nacvičovat nové sestavy a budeme rády, když se zájemkyně přijdou podívat. Tréninky máme obvykle každé pondělí a středu.
Eliška Žumárová
členka redakční rady, členka mažoretek
Dětský letní tábor v areálu Pstruží potok 2011 – „Tenkrát na západě“
Vážení spoluobčané, letos poprvé bych Vás chtěla prostřednictvím zpravodaje seznámit s průběhem letního dětského tábora, který pořádá naše obec. O tom jak krásné, zajímavé a někdy i napínavé chvíle prožívaly naše děti, by Vás mohlo určitě zajímat.
Náš očekávaný den začínal jako vždy v sobotu odjezdem kolem 8 hodiny. Dětičky a batožiny byly naskládány do autobusu, zamávali jsme Nepolisem a hurá na tábor. Každý rok ještě cestou navštívíme některé pamětihodnosti a zajímavá místa. Tentokráte jsme vybrali Jaroměř, kde jsme navštívili hned tři místa. První zastávkou byla největší turistická atrakce Jaroměře – pevnost Josefov. Dozvěděli jsme se spousty zajímavých informací a vedle poutavého výkladu k romantické a tajuplné podzemní prohlídce přispělo i osvětlení ručními lampami se svíčkami. A jelikož jsme letos měli v plánu vynechat stezku odvahy, tak pro některé z dětí to byla náhrada. Jako další nás čekala prohlídka místního kostela a muzea v bývalé josefovské radnici, která dokumentuje historii Jaroměře. Posledním zastavením byla Výtopna Jaroměř, která je stará více jak sto let, a pan průvodce nám připomenul svojí zajímavou přednáškou doby, kdy na železnici vládla pára. Skoro po celou dobu pršelo, ale to dětem ani trochu nevadilo, těšily se do tábora. Do areálu Pstruží potok jsme dorazili kolem 16 hodiny, dokonce na chvíli přestalo pršet. Po výborné večeři jsme měli první večerní nástup, kde hlavní vedoucí seznámil děti s ostatními vedoucími, táborovým programem a základními podmínkami táborníka. Jako každoročně jsme vybrali kapitány, kteří si vybrali k sobě děti do družstva a vylosovali si svého vedoucího a oddílovou vlajku. Letos jsme měli 6 družstev, které dostaly názvy podle území divokého západu:
TEXAS - kapitán Jan Smotlacha, vedoucí Michal Žumár
TENNESSE - kapitánka Terezka Jiránková, vedoucí Adam Baláž
OKLAHOMA - kapitánka Eva Vejdovová, vedoucí Marcela Vondrušková
ARIZONA - kapitán Jiří Strakuš, vedoucí Martina Ronešová
COLORÁDO – kapitán Jiří Haltuf, vedoucí Renata Říhová
KENTUCKY – kapitán Jan Zhříval, vedoucí Pavel Říha
V neděli začal první táborový den budíčkem a rozcvičkou pod vedením Vládi alias Šerifa divokého západu. Další program jsme museli uzpůsobit počasí, a protože stále pršelo, přesunuli jsme ostatní činnosti do jídelny. Jako každý rok, tak i letos si děti pod dohledem vedoucích Martiny a Renaty barvily bílá trička podle oddílů. Minulá léta si je děti batikovaly, ale letos si na ně barvami malovaly názvy svého oddílu. Odpoledne jsme se věnovali táborovým činnostem a soutěžím: vázání uzlů, topografii, malování oddílových map westernového městečka, zopakování si morseovce apod. Po odpolední svačině jsme pro děti připravili soutěž „Koňský parker“, která děti velmi bavila, což bylo vidět, jak fandily svému oddílu. Večerka za znění trubky byla vyhlášena ve 22 hodin.
Úterní ráno jsme pro děti připravili nevšední rozcvičku. V kostýmech country tanečnic jsme děti naučili malý westernový taneček. V 10 hodin jsme měli nástup, kde děti složily slavnostní „Přísahu pravého kovboje“ a svůj slib stvrdily vlastnoručním podpisem na pergamen. Poté nás opět navštívila majitelka koní, která nám udělala velmi krásnou přednášku o myslivosti v Orlických horách. Měla sebou na ukázku několika trofejí, ke kterým nám vždy něco řekla. Dozvěděli jsme se třeba, že největším škůdcem neboli tamním predátorem, je Psík mývalovitý. Také měla sebou tři roztomilé malé pejsky teriéry, které mohly děti odměnit piškotem. Odpolední program byl ve znamení vaření. Pro každý oddíl jsme připravili suroviny na vuřtguláš a vedoucí Adam připravil 6 malých ohnišť s kotlíky. Kapitán každého družstva rozdal úkoly, například kdo má krájet brambory a uzeninu, kdo rozdělávat oheň, kdo míchat apod. Na vaření jsme jim dali hodinový limit, který všichni dodrželi a u táboráku si na vlastnoručně uvařeném guláši moc pochutnali. Na úterní podvečer jsme naplánovali tajný odjezd kapitánů a nejstarších dětí do „divočiny“. Odvezli jsme je spolu s třemi vedoucími do krásné krajiny orlických hor, kde je čekalo spaní „pod širákem“. Sebou měli spacáky, teplé oblečení a něco k opečení u táboráku. Ostatním dětem z tábora byl odjezd jejich kapitánů utajen, proto nastalo veliké pátrání po nich samých i po jejich věcech! Večer jsme hezký úterní den zakončili zpěvem u táboráku.
Středa byla ve znamení „Poklad na pstružím potoce“. Budíček ve středu byl opravdu nejoriginálnější ze všech probuzení. Brzy ráno jsme postavili indiánské týpí, převlékli jsme se za indiány a s bubínky a indiánským povykem jsme přepadli tábor. Poté náčelník Žluté tele alias Vláďa seznámil indiány s bojovou hrou, která je čekala, a to hlídat indiánské zlato před desperáty. Všechny děti měly za úkol se zamaskovat a hlídat tábor před napadením. Pravý zlatý poklad, ukrytý ne v bance, ale v týpí, hlídali indiáni „Tančící kojot“ a „Hladový bizon“. První zajatkyně byla děvčata Evička Vejvodová a Terezka Jiránková, která byla hned přivázána ke kůlu. Desperát, který se probojoval nepozorovaně k bance, byl Jiří Haltuf, ale i ten byl také zatčen a přivázán ke kůlu. Nakonec těsně před vypršením limitu přepadli banku ostatní zamaskovaní desperáti Jan Zhříval, Pavel Říha, Michal Vejvoda a Jirka Strakuš. Napadli dokonce i týpí, ale zlato se jim ukořistit nepodařilo. Celkově vyhráli desperáti, protože dokázali přežít „noc v divočině“. Odpoledním programem jsme pokračovali ve zlatém opojení a to rýžováním zlata v Pstružím potoce, který protéká táborem. Vždy jeden indián z družstva dostal talíř na rýžování a byl vpuštěn do potoka, na hledání zlatých kamínků měl 3 minuty. Vyrýžované zlato vedoucí Pavel poctivě zvážil a vítězem se stal oddíl Arizona kapitána Jirky Strakuše. Večer bylo stále krásně teplo, takže jsme opět poseděli u táboráku, kde jsme si opekli vuřty. Pro děti jsme měli připravené nové zpěvníčky a tak jsme si hezky za doprovodu kytar zazpívali.
Ve čtvrtek jsme měli domluvenou prohlídku ekofarmy v nedaleké vesnici Vysoká Srbská. Na statku nám paní chovatelka předvedla další své dva koně. Když nám ukazovala druhého, všichni jsme v němém úžasu obdivovali monumentální a krásné vzezření černého koně belgického plemene. Tento kůň vážil kolem 950kg a umístil se úspěšně v soutěži, když utáhnul dvojnásobek své váhy. Pochází z Polska a majitelé ekofarmy ho vlastní na rozmnožení plemene u nás. Dále jsme se procházkou po Vysoké Srbské byli podívat do obory na daňky. Po svačině jsme jako každý rok měli návštěvu Policie z Náchoda. Letos pro nás měli připravenou ukázku s policejními cvičenými psy. Policistka cvičitelka měla sebou 2 psy a ukázala nám poslušnost a vyštěkání pachatele. Přihlásili se i dobrovolníci z řad dětí, kteří si zkusili útok psa s ochranným rukávem. Největší adrenalin si zkusili nejstarší kluci v tzv. ringo obleku, a to zásah psa na utíkajícího pachatele. Všem se to moc líbilo, na konec došlo i na dotazy týkající se psího výcviku apod. Odpoledne ještě děti dohrály turnaje ve vybíjené a kopané. Jako pokaždé, tak i letos to bylo napínavé a s velkým fanděním. První místo ve vybíjené a zároveň i v kopané získal oddíl Oklahoma pod vedením kapitánky Evičky Vejvodové. Večer jsme se opět všichni shromáždili u táboráku, ale začalo pršet, tak jsme byli nuceni jít dříve na kutě.
V pátek jsme měli poslední budíček, rozcvičku a bodování úklidu chatek. Dopoledne jsme ještě pokračovali v kovbojských hrách na hřišti, např. v soutěži „silák“, kdy si děti mohly vyzkoušet svoji sílu v natahování pružného lana. Po poledním klidu jsme pro děti připravili vědomostní otázky: ze zdravovědy, první pomoci a morseovky. Odpoledne jsme ještě soutěžili v přetahování lana, která je dětmi velmi oblíbená, a za neustálého povzbuzování vyhrál oddíl Arizona, který s přehledem porazil všechny oddíly. Poslední kovbojskou hrou byl zápas „boj na kládě“. Páteční podvečer bývá vždy tak trochu smuteční, protože se již blíží konec tábora. Je vždy obohacen Slavnostním závěrečným nástupem. Pro tuto slavnostní chvíli jsme se všichni vedoucí převlékli do slavnostního kovbojského či indiánského odění. Po důkladném spočítání výsledků za celý týden jsme vyhlásili nejlepší chatku v úklidu, kterou s maximálním počtem bodů vyhrála chatka Jiřího Haltufa a Dominika Schmidta. Vítězným oddílem v celotáborové hře se stal oddíl Oklahoma, nejlepším kovbojem Pavel Říha a nejlepší kovbojkou Anežka Pražáková. Nejen vítězové, ale všechny děti dostaly sladkosti a krásné památeční diplomy. No a vždy poslední večer na táboře je ve znamení diskotéky, o tuto zábavu bychom děti nikdy nemohli ošidit.
Sobotní ráno patřilo jako velikému úklidu a balení. Rozloučili jsme se a poděkovali panu starostovi a správci areálu Pstruží potok v jedné osobě a také paní kuchařce, která nám opět po celou dobu pobytu výborně vařila. Naskládali jsme batožiny do autobusu, spočítali dětičky a areálu Pstruží potok jsme zamávali. A za rok na táboře nashledanou!
Zapsala Petra Žumárová (zdravotnice)
Nepolisy
CO Nepoliská stovka
KDY 20. 8., zápis startujících od 8:00 do 9:15
KDE Pohostinství „Na Nové“
NÁPLŇ Cyklistický závod, pořádá TJ Sokol Nepolisy
CO Rozloučení s prázdninami
KDY 27. 8. od 14 hodin
KDE Víceúčelové hřiště v Zadražanech
NÁPLŇ Tradiční rozloučení s prázdninami pořádá SDH Zadražany, Český svaz žen Nepolisy, OÚ Nepolisy a další
CHLUMEC NAD CIDLINOU
CO Talk show Zdeňka Trošky
KDY 27. 9. v 19 hodin
KDE Klicperův dům
NÁPLŇ Zábavný pořad, předprodej: prodejna Tabák, Klicperovo nám. 60
NOVÝ BYDŽOV
CO Fišerův Bydžov 2011
KDY 9. 9. v 19 hodin
KDE Jiráskovo divadlo
NÁPLŇ XV. ročník festivalu dechových hudeb, slavnostní zahajovací koncert Ústřední hudby armáda ČR
SLOUPNO
CO 700 let od první písemné zmínky o obci Sloupno
KDY 9. – 11. 9. 2011
KDE Sloupno – zámek, obecní úřad, sportovní areál
NÁPLŇ Dny plné zábavy, vystoupení místních spolků, taneční sobotní večer
Dieter Herodek
kulturní referent
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den,
včera vystupovaly tanečnice " Lukovanky" na setkání seniorů ve Skřivannech, velice zdařilé a perfektní, vydatně přispěly na kloboukové akci seniorů skřivanských svoji bezprostředností. Zajišťoval jsem fota z celé akce a byly dotazy seniorů z Butovse a dalších pozvaných klubů.Prosím jeli možné získat na tento soubor adresu anebo elektronické spojení.Velice tento soubor i Vás zdravím a děkuji.Pecák Skřivany.
Re: Dotaz na e-mailovou adressu Lukovanek
(Dieter, 21. 2. 2013 13:25)Napiste mi, prosim, na kobra11@email.cz a ja vam poslu informace. Dekujeme za ohlas na vystoupeni Lukovanek. Mel jsem moznost je videt a jsou opravdu uzasne.
Dotaz na e-mailovou adressu Lukovanek
(Pavel PECÁK, 21. 2. 2013 9:15)
Dobrý den,
včera vystupovaly tanečnice " Lukovanky" na setkání seniorů ve Skřivannech, velice zdařilé a perfektní, vydatně přispěly na kloboukové akci seniorů skřivanských svoji bezprostředností. Zajišťoval jsem fota z celé akce a byly dotazy seniorů z Butovse a dalších pozvaných klubů.Prosím jeli možné získat na tento soubor adresu anebo elektronické spojení.Velice tento soubor i Vás zdravím a děkuji.Pecák Skřivany.
Dotaz na e-mailovou adressu Lukovanek
(Pavel PECÁK, 21. 2. 2013 9:14)